مهندسی فروش

مهندسی فروش وظیفه یک مهندس فروش است. وی متخصص تعیین فرایند فروش محصولات و یا خدمات پیچیده فنی و تخصصی به افراد یا سازمان‌هاست.

مهندس فروش باید اطلاعات کافی و جامعه در خصوص اجزاء و عملکرد محصول داشته باشد و فرایند تولید محصول را جزء به‌جز بداند تا بتواند فرایند فروش سازمان را طراحی ارائه نماید.

مهمترین وظایف مهندسی فروش :

 1. آماده نمودن اطلاعات لازم و کافی تخصصی و فنی در جهت تشریح یک محصول یا خدمت برای فروشندگان به مشتریان کنونی و یا آتی.
 2. تعریف شیوه تعامل بین مشتری و واحد تولید یا ارائه‌دهنده خدمات برای تشخیص نیاز مشتری و ارزیابی نیازهای سیستم در جهت دریافت سفارش از مشتریان.
 3. مشاوره با تیم فروش در جهت شناخت نیازهای مشتری و در جهت حمایت تیم فروش.
 4. برنامه‌ریزی و اصلاح محصول یا خدمت بر اساس نیاز مشتری.
 5. کمک به فروشندگان به درک صحیح مشکلات پیش آماده برای مشتری در خصوص محصولات خریداری شده / نصب‌شده.
 6. آموزش ارائه مشاوره حرفه‌ای به فروشندگان، که چگونه می‌توانند با بهبود نحوه و مذاکره خود با مشتری ، زمان فروش را کاهش و اثربخشی را افزایش دهند.
 7. کمک به تحقیق و توسعه محصولات جدید.

ارائه خدمات مهندس فروشی به سازمانها نیاز به مهارت‌های فنی و تخصصی ، تجربه و دانش کافی دارد .

مهندس فروش با آموزش فروشندگان به آنان چگونگی  مذاکره فروش محصول و خدمت را می آموزد، مشتری باید درک نماید که چرا این کالا و برند باید انتخاب شود و نه رقبا .

فروشنده باید بتواند پاسخگوی اعتراضات مشتریان باشد و در صورت دریافت پیشنهادی از سوی مشتری برای تغییر ساختار محصول ، آن را ارزیابی نموده و در صورت امکان، با همکاری بخش تحقیق و توسعه آن را به‌سوی عملی شدن هدایت نماید،

این موارد نیاز به یک برنامه مدون و فرایند از پیش تعریف شده دارد که وظیفه مهندسی فروش است.

در برخی از سازمان‌ها، در صورت وجود فردی تحت عنوان مهندس فروش، وظیفه آموزش و اصلاح الگوی رفتاری و تخصصی کارشناسان فروش ( تیم فروش ) که اصولا بر عهده مدیر فروش است به او تفویض می‌گردد.

در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، برای رسیدن به مفهوم عملی و علمی فروشندگی حرفه‌ای ، سعی برآن است تا با استخدام مشاوره فروش هم فرایند فروش خود را اصلاح نموده و هم  استراتژی‌های فروش را برای افزایش بهره روی فروش بازنگری نمایند.

در این دنیای پیچیده و سرشار از رقابت ، فروشندگی نیز پیچیده شده و جایی برای یک فروشنده ساده وجود ندارد و هر فروشنده باید یک فروشنده حرفه‌ای Professional Seller و عملی که انجام می‌دهد باید یک فروش حرفه‌ای Professional Selling باشد.

مشاور فروش با دریافت برخی اطلاعات ، با فرایندهای موجود سازمان آشنا می‌گردد:

 • برنامه بازاریابی
 • برنامه فروش
 • فرایندهای تکنیکی فروش
 • نحوه تسویه وجوه حاصل از فروش
 • نحوه به‌کارگیری نرم‌افزارهای ایجاد ارتباط با مشتری

سپس  مشاور اقدامات زیر را انجام میدهد :

 1. ارزیابی اقدامات صورت گرفته در خصوص هریک از موارد فوق
 2. عارضه‌یابی
 3. ارائه راه‌کارهای اصلاحی به مدیریت فروش و به تک‌تک کارشناسان فروش